Київський університет права

  • Ukrainian
  • English
В КУП НАНУ відбувся майстер–клас доктора права Ігоря Котлярчука (США)
     В рамках угоди про співпрацю із American Bar Association, яка була підписана в жовтні цього року ректором КУП НАН України професором Ю.Л. Бошицьким та президентом Українсько-американської асоціації юристів Джоржом Пазуняком передбачено проведення для студентів вузу майстер-класів відомих в США науковців, які мають великий практичний досвід роботи та займаються актуальними питаннями права.
     11 квітня 2011 року у Київському університеті права НАН України  в рамках реалізації концепції майстер-класів, була проведена лекція  доктором права Ігорем Котлярчуком (США), для студентів відділення міжнародного права на тему: "Кримінальний процес: від розслідування до покарання".
Ігор Котлярчук є доктором права, адвокатом, екс-федеральним прокурором США в спеціалізації податків та кримінальних справах, екс-президентом Вашингтонської Групи, членом українсько-американського товариства адвокатів, Американської асоціації юристів, Асоціації юристів Вірджинії, Асоціації юристів Нью-Йорку, Асоціації юристів Вашингтону.

     Студентам було цікаво дізнатися, що в США у більшості випадків кримінальне переслідування порушується і ведеться поліцією, федеральним бюро розслідувань (ФБР) і органами атторнейської служби. Основним органом розслідування є поліція, до складу якої входять численні установи, які створюються різними владами. Прийнято розрізняти поліцію федеральну, поліцію штатів і місцеву. ФБР розслідує найнебезпечніші злочини, які переслідуються за федеральними законами. ФБР – це також і контр-розвідувальна служба США.
     Ігор Котлярчук зазначив, що провадження з конкретної кримінальної справи вважається розпочатим з моменту отримання інформації про злочин та її реєстрації, як правило, в поліції. Далі проводиться перевірка і оформлення фактичних даних. За результатами досудового етапу провадження приймаються рішення, які і визначають долю справи і особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, – про припинення досудового розслідування, порушення кримінального переслідування тощо.

     Поліцейським дозволено виявляти і збирати предмети та документи, опитувати потерпілих, свідків, підозрюваних, упроваджувати інформаторів і отримувати необхідні дані від них, оглядати житлові та службові приміщення.
     Зібрані поліцією фактичні дані використовуються для застосування заходів процесуального примусу. Для таких заходів примусу, як арешт і обшук, встановлений особливий правовий режим, "Право народу на охорону особи, житла, паперів та майна від необґрунтованих обшуків або арештів не повинно порушуватися і ордера на обшук або арешт не будуть видаватися без достатніх підстав, підтверджених присягою або урочистою обіцянкою. Такі ордера мають містити детальний опис місця обшуку, а також осіб і майна, які підлягають арешту" (IV поправка до Конституції США).
     У справах про менш тяжкі злочини затриманий може бути відпущений під письмове зобов'язання про явку за викликом, під заставу або обіцянку, що він вишле поштою узгоджену суму грошової застави і буде своєчасно з'являтися за викликом суду чи особи яка проводить розслідування справи.
     В цілому, обговорення теми, викликало жваву дискусію серед студентів, які задавали питання, щодо окремих стадій розслідування кримінальних злочинів. Наприкінці студенти дійшли висновку, що система органів слідства США є досить складною за своєю структурою, що обумовлено особливостями державного устрою та певними історичними закономірностями розвитку держави, і навряд чи вона у повному обсязі підходять для України. Але позитивний досвід інших країн не можна не враховувати. Це може стосуватися як структурної побудови органів поліції, так і взаємодії між органами поліції, прокуратури і суду, як це відбувається у США .

 

Learning process

Subscribe News
Contacts

Address:
Kyiv, str.
Dobrohotova 7A

Electronic address:
This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it
Tel. for information:
(044) 424-33-35
Helpline:
(044) 409-23-28